Jaką shishę wybrać i dlaczego? Poradnik wyboru shishy.

Jaką shishę wybrać i dlaczego? Poradnik wyboru shishy.

Podstawę konstrukcji shishy stanowią następujące elementy:

  1. Korpus
  2. Dzban
  3. Cybuch
  4. System grzewczy ew. folia aluminiowa
  5. Wąż
  6. Ustnik

Kupując fajkę wodną możemy nabyć kompletny zestaw wyżej wymienionych części bądź wybrać każdą z osobna. Należy rozważyć wszystkie argumenty przemawiające za wyborem takich, a nie innych komponentów, aby uzyskać najwyższą satysfakcję z użytkowania naszej shishy.

 

Korpus z dzbanem, podstawa i rdzeń fajki

            Pierwszą istotną kwestią są wymiary. Niskie shishe mają bezwzględną przewagę, jeśli zachodzi potrzeba ich przetransportowania. W takich fajkach droga z cybucha do dzbana jest krótsza, co zapewnia lżejsze palenie oraz nieco większą obfitość dymu, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że czas cyrkulacji dymu ma wpływ na jego chłodzenie, a jest on w głównej mierze zależny od rozmiaru dzbana i wysokości korpusu. Duże shishe mają okazalsze dzbany, co oznacza lepszą stabilność, jeśli jednak zastosujemy w takiej fajce bardzo wysoki korpus, skutek może być odwrotny do zamierzonego. W każdym razie większy dzban to większa ilość wody, a zatem lepsza filtracja dymu i trzymanie chłodu, a im zimniejszy dym tym smaczniejsza shisha. Mało kto lubi pić ciepłe piwo, i analogicznie jest z fajką wodną. Musimy zdecydować, które własności mają dla nas kluczowe znaczenie.

            Istnieje jedno najważniejsze kryterium, które spycha wszelkie inne na dalszy plan. Jest to wygląd. Przeglądając fajki wykonane z wysokiej jakości materiałów, wybierz tą która podoba Ci się najbardziej. Nawet jeśli inne będą lepsze pod względem parametrów technicznych, upodobania estetyczne są kluczowe.

            Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości fajkę? Przede wszystkim ze względu na trwałość. Najwyższa jakość wykonania i zastosowanych materiałów zapewniają doskonały stan techniczny shishy przez wiele lat użytkowania. Jeśli zaistnieje konieczność wymiany węży lub cybucha, 95% części dostępnych na rynku jest wzajemnie kompatybilne.

 

Cybuch, niedoceniany król

            Układamy w nim tytoń, naciągamy sreberko, nakłuwamy otwory, na wierzch kładziemy węgielki – nic prostszego. Czy aby na pewno? Cybuch jest elementem odpowiadającym za proces wypalania tytoniu. Ma ogromne znaczenie dla przepływu dymu, smaku mieszanki i wygody palenia.

            Rozróżniamy 3 rodzaje cybuchów: masta, phunnel i vortex. Ten ostatni stał się już bardzo mało popularny, dlatego omówimy tylko dwa pierwsze. Cybuch typu masta posiada otwory umiejscowione na dole. Cechuje się lepszym wyciąganiem smaku z tytoniu, jest wyraźniejszy i bogatszy w aromaty, jednakże ciężko jest dobrać odpowiedni model i system grzewczy by tytoń komfortowo się w nim palił. Cybuch typu phunnel ma tylko jeden otwór umiejscowiony na środku i podniesiony ku górze, tworzy dookoła charakterystyczną rynienkę. Ich konstrukcja sprawia, że przystosowane są przede wszystkim do mokrych tytoni, ale równie dobrze palą się w nim też tytonie średnio mokre. Generują duży dym i pozwalają na komfortowe używanie bez większych przypaleń.

            Cybuchy dzielimy również według materiałów, z których zostały wykonane. Z jednej strony są cybuchy gliniane, gliniano-kamionkowe, kamienne i ceramiczne – tego rodzaju materiały pozwalają wyciągnąć z tytoniu najlepszy smak. Na drugim końcu spektrum są cybuchy silikonowe, szklane i metalowe. Silikon charakteryzuje się największym komfortem palenia, mamy małą szansę na przypalenie oraz wyciągamy z niego bardzo duży dym. Szklane cybuchy dają nam bardzo czysty i łagodny smak oraz wysoki komfort palenia, natomiast cybuchy metalowe bardzo mocne grzanie, jednak są przez to najtrudniejsze do użytkowania spośród wszystkich rodzajów cybuchów.

            Aby umożliwić efektywne i bezpieczne zarządzanie dystrybucją ciepła opracowano nakładki na cybuch zwane Heat Management Devices (HMD) lub Heat Management System (HMS), w których umieszcza się rozżarzone węgle. Wypierają one tradycyjne kominy i folię aluminiową ze względu na swoją kompaktową budowę i wygodę użytkowania. Istnieją modele uniwersalne oraz dedykowane do cybuchów danego producenta. Ich rolą jest równomierne rozprowadzenie ciepła, regulacja temperatury spalania oraz ograniczenie inhalacji substancji szkodliwych pochodzących ze spalonego węgla. Tak jak w przypadku cybuchów, istnieje kilka typów nakładek. Osobom szukającym komfortu palenia z minimalnym ryzykiem przypalenia tytoniu, polecam nakładki typu Badcha np. Dschinni Vulcan 2.0, zaś tym, którzy chcą mieć możliwość eksperymentowania z temperaturą i tytoniami, nakładki typu Kaloud np. Kaloud Lotus 1+. Zastosowanie HMD zapewnia efektywność i duży komfort palenia, jak również ogranicza ryzyko poparzenia, dzięki ergonomicznym rozwiązaniom pozwalającym na otwieranie i przenoszenie rozgrzanej nakładki bez narażania zdrowia.

            Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości cybuch? Jest on jak silnik dla samochodu. Generuje gęsty dym i wyrazisty smak, które tak uwielbiamy, oraz zapewnia efektywne wypalenie tytoniu bez przypalania. Niczym korona na głowie króla, symbolizuje dobrobyt i porządek w królestwie, jak również stanowi ozdobne zwieńczenie królewskiego korpusu. Nie istnieje jedyny i niezaprzeczalny ideał, dlatego nie bójmy się eksperymentować, aby znaleźć rozwiązanie optymalne dla naszych potrzeb, pamiętając, że ilość użytego węgla oraz ilość i sposób nałożenia tytoniu to czynniki wielkiej wagi, kiedy chodzi o przygotowanie doskonałej sesji.

Popularne zestawy cybuch + nakładka:

KS Appo + KS Ringo + Kaloud Lotus 1+ (masta glina-kamionka + nakładka typu Kaloud)

Dschinni Nero Stone + Dschinni Vulcan 2.0 (masta glina szamotowa + nakładka typu Badcha)

HC Black Edition + Kaloud Lotus 1+ (phunnel ceramiczny + nakładka typu Kaloud)

Cybuch silikonowy phunnel + Kaloud Lotus 1+ (phunnel silikon + nakładka typu Kaloud)

Quasar Raas (phunnel szkło ze zintegrowaną nakładką)

 

Wąż, na co zwrócić uwagę

            Wąż jest bardzo ważnym elementem, ponieważ uczestniczy w transporcie dymu. Pożądane cechy to  duża średnica i niewielki ciężar. Nie ma nic gorszego niż wąż, który ciąży nam w ręku podczas zaciągania się shishą. Największą popularnością cieszą się węże silikonowe i takie właśnie polecam. Charakteryzują się łatwością czyszczenia i długą żywotnością. Ciekawą odmianą węży silikonowych są węże typu soft touch z bardzo przyjemną matową fakturą. Wybieramy model o  odpowiadającej nam kolorystyce, która będzie współgrała z pozostałymi elementami naszej fajki.

 

Ustnik, najbliższy uczestnik

            Z ustnikiem mamy najczęstszy kontakt podczas palenia. Powinien być wygodny i wykonany z preferowanego przez nas materiału. Do wyboru mamy ustniki aluminiowe, ze stali nierdzewnej, szklane, drewniane oraz z tworzyw sztucznych. Szeroka gama kształtów, rozmiarów i faktur. Głównym kryterium wyboru są, w przypadku ustnika, indywidualne upodobania estetyczne.

 

            Jak widać samo kupno fajki nie wyczerpuje tematu. W procesie użytkowania możemy napotkać potrzebę wymiany niektórych elementów celem jeszcze trafniejszej personalizacji. Kierujmy się doznaniami wzrokowymi. Shisha będzie służyć nie tylko jako narzędzie do palenia, lecz również dumnie eksponować swoje wdzięki w domowym zaciszu i przyciągać uwagę szczegółami wykonania. Wyłącznie od nas zależy to jak ją zaprezentujemy. Designerska shisha  jest małym dziełem sztuki, które upiększa wystrój wnętrza i nadaje mu niepowtarzalny klimat.